Haber Detayı
12 Ekim 2020 - Pazartesi 10:10
 
Merkez Bankası Faizleri Artırdı
TCMB Türk Lirası zorunlu karşılıklara uygulanan faiz-nema oranını 16 Ekim 2020’den geçerli olmak üzere 5’ten 7’ye yükseltti.
- Haberi
Merkez Bankası Faizleri Artırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yabancı para zorunlu karşılıklardan alınan komisyonları düşürürken, Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizleri artırdı.

TCMB, bankaların döviz cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıkların mevduat-katılım fonu (yurtdışı bankalar mevduatı-katılım fonu hariç olmak üzere) yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden uygulanan komisyon oranlarını yarı yarıya düşürdü.

 

5'TEN 7'YE YÜKSELDİ

Ayrıca, Türk Lirası cinsinden tesis edilen zorunlu karşılıklara ödenen faiz-nema oranlarını da kredi büyüme koşulundan bağımsız, kredi büyüme koşulunu sağlayan ve sağlamayan bankalarda da 200 baz puan arttırılarak, 5'ten 7'ye yükseltildi.

Konu hakkında görüş bildiren uzmanlar, bu değişikliklerin normalleşme döneminin amaçlarına uygun olarak, parasal aktarım mekanizmasını ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini vurguladı.

 

Sosyal Medya, Sosyal Medya Gazetesi, WhatsApp, Facebook, instagram, Sosyal Medya Uygulamaları, Oyun, Son dakika, Güncel Haberler, Çeyrek altın ne kadar, Wikipedia, N11, sahibinden, gitti gidiyor, morhipo, trendyol, n11, amazon, hepsiburada, en kolay kredi kredi kartı, #WallStreetJournal, #USAToday, #NewYorkTimes, #WashingtonPost, #FinancialTimes, #TheWallStreetJournal, #AlAwsat, #TheGuardianWeekly, #DieZeit, #AlArabyAlJadeed,

Kaynak: Editör:
Etiketler: Merkez, Bankası, Faizleri, Artırdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı