Haber Detayı
11 Temmuz 2020 - Cumartesi 18:07
 
Ayasofya İbadete Açıldı
Danıştay 10’uncu Daire Başkanlığı Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair olan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylelikle Ayasofya tekrar ibadete açılmış oldu.
- Haberi
Ayasofya İbadete Açıldı

AYASOFYA İBADETE AÇILDI

Danıştay 10’uncu Daire Başkanlığı Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair olan 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylelikle Ayasofya tekrar ibadete açılmış oldu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay'ın Ayasofya camiden müzeye dönüştürülmesi ile ilgili kararı iptal etmesinin ardından, ulusa sesleniş konuşması yaptı.

 

24 TEMMUZ'DA İBADETE AÇILIYOR

24 Temmuz'da Ayasofya'nın ibadete açılacağını duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diyanet te dini yönüyle ilgili çalışmalara başladı. Ayasofya camiine ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Ayasofya Camisi'nin, yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek, ibadete açılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya'nın ibadete açılacağı tarihini açıklayarak, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak, 24 Temmuz 2020 Cuma günü, Cuma Namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

 

Danıştay’ın 1934 tarihli Bakanlar Kurulu düzenlemesini iptal ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Biz de buna dayanarak çıkardığımız bir Cumhurbaşkanlığı düzenlemesiyle Ayasofya'nın tekrar cami olarak hizmete açılmasını sağladık. Ayasofya 86 yıl sonra cami olarak hizmet vermeye başlayabilecektir. 6 ay gibi süre içerisinde yapacağımız bazı hazırlıklar var. Bu konuda görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz” ifadelerini kullandı.

 

“Şu anda hemen arkamda bakınız dev bir vakfiyename vardır. Ve bu Fatih'in vakfiyenamesidir. Bunun içinde ne varsa o bizim için asıldır.” şeklinde konuşmasını sürdüren Erdoğan, “Türkiye olarak biz de tarihi ve hukuki haklarımıza sahip çıkma konusunda aynı anlayışı bekliyoruz. Bu tam 567 yıllık bir haktır. İnanç odaklı bir tartışma yapılacaksa bu Ayasofya değil, İslam düşmanlığı ve yabancı nefreti olmalıdır. Bu kararın arkasında duran tüm siyasi partilere ve liderlerine STK'lara, milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi;

“Fatih Sultan Mehmet Han doğrudan Ayasofya'ya yönelir. Bizans halkı akıbetlerini beklemektedir. İstanbul'un Fatihi fetih sembolü olarak sancağını Ayasofya'nın ortasındaki miğrabın bulunduğu yere diker. Kubbeye doğru bir ok fırlatır ve ilk ezanı da kendisi okur. Böylece fethini tescillemiş olur. Tarihçilerin yazdığına göre Ayasofya'nın kubbesine çıkan Fatih Sultan Mehmet Han, yapının harap görüntüsünü görünce şunu söyler: "Kayser'in kasrında örümcek perdedarlık ediyor, Efrasiyab'ın sarayında da baykuş nevbet çalıyor.

 

Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız konunun teknik hazırlıklarıyla, Diyanet te dini yönüyle ilgili çalışmalara başladı. Ayasofya Camii’ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırıyoruz. Tüm camilerimiz gibi Ayasofya'nın kapıları da herkese sonuna kadar açık olacak.

 

İnsanlığın ortak mirası olan Ayasofya yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya çok daha samimi özgün şekilde devam edecektir. Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, Cuma Namazı ile birlikte Ayasofya'yı ibadete açmayı planlıyoruz.

Aldığım bazı haberler çerçevesinde içerde veya dışarda görüntü vermek veya gösteri yapmak bunlar doğru değil. İnşallah 24'ünde hep birlikte burada Cuma Namazı kılar, böylece Ayasofya'yı da her şeyiyle bitmiş olarak ibadete açarız.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ayasofya, İbadete, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı